روش سیم کشی یا سیم بندی PLC LOGO

روش سیم کشی یا سیم بندی PLC LOGO

ماژول اصلی و روش سیم بندی plc logo

وظیفه پردازشگر کنترل بر سیگنالها و کنترل خروجی های متصل به قطعات دیگر را به عهده دارد .در روش سیم بندی plc logo  تعداد ورودی ، خروجی و در بعضی مدلها دارای صفحه نمایش و کلیدهای محلی نیز می باشد که با ولتاژ های مختلف کارمیکند .

• Class1 : ولتاژ کمتر از ۲۴V شامل ۱۲V DC, 24V DC , 24V AC

• Class2 : ولتاژ بیشتر از۲۴V شامل ۲۴۰VAC/ DC …115 در!LOGO یکسری ورودی و خروجی بصورت On board مشاهده می شود. این ورودیها می توانند به صورت دیجیتالی ویا آنالوگی باشند. که واحد پایه حداکثر ۱۲ ورودی و خروجی را پشتیبانی می کند .

این مقاله را از دست ندهید : plc چیست؟

ورودیها شامل سنسورها ، کلیدها ، میکروسوئیچ ها و… می باشد . خروجیها دارای انواع رله ای و ترانزیستوری می باشند و شامل چراغ سیگنال ، موتورها ، شیرهای برقی ، جکها و…. می باشد. ماکزییم جریانکلید زنی در خروجیها ۱۰A می باشد . در برخی مدلهای !LOGO که قابلیت Expansion را دارا می باشند می توان ورودیها وخروجیهای مورد نظر را Expand کرد .

حداکثر۲۴DI / 16DQ / 8AI / 2AQبسته به نوع خروجی ( رله ای / ترانزیستوری ) ، دارا بودن صفحه نمایشی با ساعت داخلی ، انواع !LOGO دارای تقسیمات ریزتری می باشند که با حروف ذیل نمایش داده می شود.

R : نوع خروجی رله ای (بدون R ، خروجی ترانزیستوری)

C : دارای ساعت داخلی

O: فاقد صفحه نمایش B11 : قابلیت اتصال به شبکه – فضای کابینت زنی کمتر کارتهای افزایشی شامل دومدل زیر می باشد .

۱- کارتهای ورودی

۲- خروجی کارتهای شبکه

اموزش plc logo

کارتهای ورودی / خروجی

کارتهای دیجیتال

کارت دیجیتال دارای دو مدل می باشند. مدل DN18 کارتهای دیجیتال دارای چهار ورودی و چهار خروجی مدل DN116 : کارتهای دیجیتال دارای هشت ورودی وهشت خروجی

کارتهای آنالوگی

كارت آنالوگ به سه دستهAMI2PT100 , AM12 , AM12AQتقسیم می شود . کارت AM2PT100, AM2با ۱۲ / ۲۴V DC و کارت AM2AQ با ۲۴V DC تغذیه می شود و هر سه مدل ،دارای ۲ کانال (ورودی یا خروجی ) با دقت Bit10 می باشند.
AMI2PT100برای اندازه گیری حرارتی سنسور های PT100 مورد استفاده قرار می گیرد. محدوده اندازه گیری این سنسور ها بین ۵۰°C. . . + 200°C و یا ۵۸°F. . . + 392°F – می باشد که اتصال ترموکوپل به دو سر آن توسط دو سیم یا سه سیم صورتمی گیرد .

AM12سنسورها با خروجی ۱۰V- 0 و یا ۰ – ۲۰MA زا می توان به ورودی !LOGO نصب کرد. در صورتیکه ورودی از نوع جریان باشد از پایه های M1(منفی ), IL1(مثبت ) ، L2, M2 استفاده می شود و در صورتیکه ورودی از نوع ولتاژ باشد از پایه های M1(منفی ), U1(مثبت) یاU2 , M2 استفاده می شود .

AMI2AQدارای دو خروجی با ولتاژ ۱۰V- 0 می باشد از پایه های M1(منفی ), U1(مثبت) برای اتصال استفاده می شود.

قطعات جانبی

کارتهای حافظه کارت حافظه زرد رنگ که قابل خواندن ونوشتن می باشد.
کابل PC برای اتصال !LOGO به COM ) PC پورت ) وجهت انتقال برنامه از LOGO به PC یا برعکس مورد استفادهقرار می گیرد .

اموزش plc logo

روش سیم بندی plc logo

نصب ابعاد نصب !LOGO با استاندارد ۴۳۸۸۰DIN سازگار می باشد .نصب !LOGO به دو صورت امکان پذیر است . ۱- نصب دیواری ۲- نصب روی ریلدر نصب !LOGO باید دقت شود ، که ماژولهای Expand شده به ماژول اصلی ، دارای ولتاژ یکسان باشند. تنها استثنائی که وجود دارد در مورد ماژولهائی است که در سمت چپ ماژولهای اصلی قرار می گیرند که از نظر پتانسيل جدا می باشند به این معنا که این ماژول ها می توانند به ماژولهائی با ولتاژ های متفاوت متصل شوند.

برای نصب با ولتاژ های متفاوت و به منظور برقراری بهینه | بین !LOGOو دیگر ماژولها پیشنهاد میشود که ابتدا ماژولهای دیجیتال و سپس ماژولهای آنالوگ نصب گردند.

در روش سیم بندی plc logo نصب روی DIN RAIL برای نصب روی DIN RAIL 35MM می بایست مراحل زیر طی شود. !LOGO را روی RAIL قرار دهید

۱) سپس دور ریل بچرخانید تا زبانه موجود در پشت !LOGO جا بیفتد

۲) ماژول های Expantion نیز به همین صورت ازطرف راست !LOGO به آن متصل می شوند. برای اتصال ماژولهاباید COVERموجود در سمت چپ CPU برداشته شود.

۳) پس از چسبانده آن به ماژول مورد نظر زبانه را طبق مرحله ۶ با استفاده از یک دو سو به سمت پایین و به سمت چپفشار دهید.
اموزش plc logo اموزش plc logo

روش سیم بندی logo plc  و سایز سیم ان

روش سیم بندی plc logo در هنگام سیم بندی !LOGO می بایست استاندارد ها و موارد زیر رعایت شوند . می بایست قطر سیم مصرفی ۱٫ ۵mm2 یا ۲٫۵mm2 باشد .

max = 0 . 5N / M2 (ماکزییم گشتاور ) – کوتاهترین مسیر برای سیم بندی در نظر گرفته شود و در صورت نیاز به سیم بلندتر لازم است از سیم روکش دار استفاده شود. – مدارهای High Voltage AC با سیکلهای کلید زنی سریع و سیم های سیگنال Low Voltage از هم ایزوله شوند.

در صورت استفاده از برق سه فاز هر گروه از ورودیها به یک فاز خاص متصل شوند. برای یک گروه نمی توان از دو فاز استفاده کرد ، برای ورودیهای آنالوگ از کابلهای تابیده شده و حتی المقدور کوتاه استفاده شود.
از اتصال فلزهای مختلف به ورودیهای !LOGO پرهیز شود. – مدلهای ۱۲ /۲۴ را به دلیل نداشتن ایزولاسیون بایستی به زمین نمود .

روش سیم بندی plc logo در ۱۲ / ۲۴ !LOGOو۲۴ !LOGO دو ورودی آنالوگ بصورت On board روی سیستم قرار دارند که ورودیهای I8,17 می باشند از این ورودیها هم می توان به عنوان ورودی آنالوگ و دیجیتال استفاده نمود. کارتهای آنالوگ باید زمین شوند. ورودیهای ۱۱۱ , ۱۱۲ برای ورودیهای سریع بکار می روند. برای اتصال منبع تغذیه باید به نقشه موجود در قطعه برای سیم بندی توجه شوداز اتصال موازی منبع تغذیه و خروجی DC به علت وجود جریان معکوس پرهیز شود.

اموزش plc logoاموزش plc logoتغذیه و روش سیم بندی plc logo

مدلهای ۱۲V 24V آن مدل ۲۳۰ تغذیه مناسب برای ولتاژهای نامی ۱۱۵VAC/DC و مناسب با ولتاژ های تغذیه VAC/ DC24و ۱۲VDC می باشد. در تغذيه DC استفاده از فیوز برای حفاظت لازم می باشد.

شکل زیر نمونه ای از سیم بندی (روش سیم بندی plc logo) ورودی ، خروجی و منبع تغذیه را نمایش می دهد .

اموزش plc logoاموزش plc logoاموزش plc logo

در پکیج دوره تخصصی آموزش plc logo به صورت کامل در خصوص روش سیم بندی plc logo توضیحات داده شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 20 =

Call Now Button
Open chat
Powered by